Feeds:
Posts
Comments

Posts Tagged ‘processed food’

IMG_0585

One thing that being unemployed is teaching me is that you don’t have to spend a lot of money in order to eat right. To me, eating right doesn’t mean counting carbs, or taking supplements, or any of that nutritionist crap (I’m a believer in Michael Pollan). There’s nothing wrong with eating animal fat, or bread, or dessert. There is everything wrong with eating too much and eating processed foods brought to you by the Big Food Industry.

At any rate, last night I made some of the best Lasagna you could ever pass through your tracts (and pass it through my tracts I did!). I did it using only fresh, high quality, organic ingredients, and I did it on the cheap.

I don’t buy much at Whole Foods since their prices are sometimes ridiculously high. However, I won’t buy meats from normal chain grocers because they sell meat from sick, hormone and antibiotic pumped animals. In order to save a few shekels The Big Farm Industry feeds livestock unnatural diets causing them to get ill. In turn they need to inject large amounts of antibiotics because the feed is unhealthy to them, not to mention the extremely unsanitary living-quarters. On top of all of that the animals are fed hormones to speed up growth, this causes even more health issues. Basically, if you’re not eating organic naturally fed, humanely raised animals, you’re eating sick animals. Would you eat a moldy tomato? So why eat a moldy cow?

But I digress. I headed over to Whole Foods and got some really nice, fresh ground chicken thigh meat. I opted for chicken instead of the usual beef because I grilled skirt steak (from Olympic Meat Market) the previous night. Variety is the spice of life. I went for thigh meat for a few reasons. One, it’s cheaper. Two, even though it’s higher fat it’s actually healthier for you since it’s heart-healthy unsaturated fat. Three, it has more flavor. 

While there, I noticed that organic zucchini was on sale. A perfect match for lasagna. They also had high quality parmigiano on sale. I had a jar of organic pasta sauce that I got for $2.19 from my last trip to Whole Foods sitting in my pantry. Otherwise I would have made my own sauce that would have cost me roughly the same amount, maybe another dollar or two.

Back home, I also had some lasagna noodles in the cupboard already. One thing when you have no income is that you try to eat what you’ve already bought and stocked. I picked some basil from my back porch garden. I also had some mushrooms that I bought at Stanley’s, where I buy most of my fruits and veggies.

So, I whipped up a bechemel sauce. I, for one, do not think that putting butter, flour, and milk together is too much fat. As long as the dairy comes from good cows and the flour isn’t processed or enhanced or anything unnatural. Then I cooked the ground chicken with onions, garlic, and some of the tomato sauce. I thinly sliced the zucchini and mushrooms. Then I put it all together.

Turned out to be enough for 4 full servings (I try to cook for 4 even though it’s just my wife and I, that way we have a good lunch the next day as well)when paired with a simple mixed green salad with sliced tomatoes. When I add up the costs of everything and divide by the 4 meals I got out of it I ended up making delicious healthy food for about $4 per person. I don’t know about you, but I’d much rather eat that than a $5 foot-long.

Read Full Post »